Указания за приемане на проби
Пробите за лабораторни анализи могат да бъдат приети за изпитване по един от следните начини:
1. Донесени на място в приемната на АЛКИ от заявителя или упълномощен от него представител всеки работен ден от 9.30 до 16.30 часа.
2. Изпратени до АЛКИ чрез Куриерска услуга;
3. Да бъдат получени на място в обекта на заявителя от наш пробовземач.
Необходими документи, придружаващи пробите за лабораторни изпитвания
Пробите трябва да бъдат придружени от следните документи:
1. Заявка за изпитване (ФК 7.4-1) – попълва се поотделно за всяка проба.
2. Акт за взимане на проба (когато е приложимо) от съответния контролен орган;
3. Документ за извършено пробовземане (когато е приложимо), в случай че то не е извършено от наши специалисти;
4. Друг документ (по желание) писмо, молба, протокол, указващи желанието за извършване на изпитването.
5. Технологична или друг вид техническа документация в случай, че това е приложимо в процеса по изпитване.
Отказ за приемане на проба за лабораторно изпитване
Не могат да бъдат приети за изпитване проби в следните случаи:
1. Без съпътстващи документи или документи с непълни данни;
2. Наличие на съмнение за неправилен транспорт, манипулация, нарушена опаковка и др., касаещи достоверността на резултатите от изпитване;
3. Проби в процес на развала, освен случаите, когато това е цел на изпитването и това е отразено в съпътстващия документ;
4. Видимо нарушена цялост на опаковката или повредени печати или пломби, когато пробата е запечатана от контролен орган;
5. Незаплатени предходни услуги за които е изпратен платежен документ. Каквато и да е причината, включително и непосочена тук, клиента се уведомява писмено за това и пробите са връщат обратно.
Заплащане на услугите
При приемане на проби за лабораторни изпитвания се издава проформа фактура за извършване на плащане. След отчитане на направеното плащане се издава фактура и се пристъпва към лабораторните изпитвания на представените почвени проби. В случай, че информационната система не е отчела плащане по Вашата заявка, не е възможно издаване на протокол от изпитване.
За физикохимични изпитвания:
Необходимото количество проба за анализ зависи от броя и вида на характеристиките, които трябва да се определят. В най-общия случай е необходимо да подготвите около 1 кг проба (почва).
Указание за вземане на почвени проби за почвен анализ от площи предназначени за земеделието
ОСНОВНО ИЗИСКВАНЕ
Почвената проба трябва да бъде представителна за площта, от която е взета. За тази цел е задължително вземането на средна проба от всяко поле, независимо от площта му. Ако площта е по-голяма от 10 дка, средна почвена проба се взема на всеки 10 дка – т-нар. елементарен участък. При наклонени терени се оформят елементарни участъци в горната, средната и долната част на полето.
Събирането на първичните средни проби се извършва при нормални метеорологични условия
Необходими инструменти:
Лопата, Подходящ (полиетиленов) съд за смесване на пробата (Кофа), Полиетиленов плик за около 2 кг
Не използвайте поцинковани или месингови инструменти, тъй като могат да замърсят пробата.
НАЧИН НА ВЗЕМАНЕ НА ПОЧВЕНИТЕ ПРОБИ
Вземете пробите, от полета, на които не е извършена почвена обработка и след като почвата е достатъчно просъхнала.
Местата, от които се взема почвена проба, не трябва да са близо до път. Те не трябва да са торени с оборски или минерален тор непосредствено преди вземането на пробата. От почви, торени с оборски тор, проба може да се вземе най-рано след прибирането на реколтата да е изминал един вегетационен период, а от торени с минерален тор – не по-рано от 1-1.5 месеца след внасянето на тора. Смята се, че за посочените срокове внесените хранителни вещества ще бъдат изчерпани от растенията, а онези, които останат, ще представляват вече част от хранителните запаси на почвата.
Дълбочината, от която трябва да вземете пробите зависи от спецификата на отглежданата култура:
0-30 см, при посеви с едногодишни култури
0-30 см и отделно 30-60 см, при трайни насаждения
друга дълбочина – съобразно специфични локални особености
Върху площта се набелязват местата на отделните проби. Повърхността на отбелязаните места за вземане на почвена проба се почиства от растителността, растителните отпадъци и от камъните. След това с помощта на права лопата или специална агрохимична сонда се изважда едно кубче почва. Дебелината на кубчето трябва да отговаря на дебелината на орния слой. Отделните кубчета се събират върху чиста подложка, разтрошават се, почистват се от камъчета и корени, разместват се грижливо и се разстилат на тънък пласт. От този пласт с помощта на познатите диагонали и триъгълници се взема средна проба, чието тегло е 1 кг. Тази средна проба се прибира, в чиста попиетиленова торбичка или кесия от натронова хартия. Върху торбичката или кесията се отбелязват мястото, откъдето е взета пробата, дълбочината, типът на почвата, датата на вземането на пробата.
С помощта на права лопата направете V-образен разрез на желаната дълбочина, почвата от който сложете в кофата;
На всеки обособен участък направете най-малко 5 единични копки, като обходите зоната на „Х“ или “Z”. Размесете добре събраната почва – от всички копки на една зона (дълбочина).
Премахнете всички растителни остатъци и механични примеси;
От така събраната средна проба отделете около 1000 гр. почва, която поставете в чист полиетиленов плик и етикетирайте плика със следната информация: местност/наименование на блока, от който е формирана пробата; дата на пробовземане и дълбочина, от която е взета пробата и евентуално показатели, за които искате да бъде извършен анализ.
Избягвайте поставянето на хартиени описи във вътрешността на пликовете с почва, тъй като при контакт с пробата е възможно да се овлажнят/замърсят.
Почвените проби могат да се вземат и с помощта на ръчни или механизирани сонди от съответните дълбочини. От всеки елементарен участък се взема по една средна проба, която се формира от 15-20 бода. Бодовете се правят от диагонал или зигзагообразно (по приложените схеми) в елементарния участък, като се избягват нехарактерните за полето места. Почвата от всички бодове се събира в подходящ по-голям съд (кофа) и се размесва с цел хомогенизиране. От нея се взема средна проба с тегло 400-500 гр при нормалните почви и 600 – 800 гр при скелетни (каменисти почви) и се поставят в чист полиетиленов плик етикетиран плик (за всяка дълбочина в отделен плик).
СХЕМИ ЗА СЪБИРАНЕ НА ПОЧВЕНИ ПРОБИ ОТ ЕЛЕМЕНТАРЕН УЧАСТЪК

